Çorum Yaşam
Ne,nerede,ne zaman?

Onan, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü mesajı yayınladı.

MHP Çorum merkez ilçe başkanı Ertuğrul Onan 5 aralık dünya kadın hakları günü münasebetiyle basın açıklaması yayınladı.

Toplumsal hayatımızın mimarı olan kadınlar, tarihin birçok karanlık çıkmaz döneminde, cefa çekmiş olmasına rağmen kendisine atfedilen vazifelerini layığı ile yerine getirmiştir.
Tarihimiz incelendiği zaman görülecektir ki kadın ve erkek; hayatın bütün zorluklarına rağmen hep omuz omuza mücadele vermiştir. Bunun en güzel örneği milli mücadele
döneminde, Nene Hatunlar, Adile Çavuşlar, Kara Fatmalar olup düşmana karşı süngü takmış, Halide Edipler olup, milyonları peşinde sürükleyip milli mücadeleye davet etmiştir.

Türk kadınına bu kahramanlıkları sebebi ile Gazi Mustafa Kemal tarafından 5 Aralık 1934 yılında “Seçme ve Seçilme Hakkı” tanınmıştır.
Böylelikle cephede bizlere dayanak, evde çocuklarına anne ve değerli bir eş olan iffetli Türk kadını siyasi hayatımızda da yerini almıştır. Kadın ve erkek yasalar gereği toplum içerisinde erkek ile aynı haklara sahiptir…

Ama gelip görün ki günümüz toplumunda kadın; ötekileştirilmeye, yasaların kendisine tanıdığı haklardan mahrum bırakılmaya çalışılmaktadır. Demokrasinin özü bu değildir. Dün Atatürk’ün “ Ey kahraman Türk kadını sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üstünde yükselmeye layıksın “ dediği, her biri birer iffet abidesi olan kadınlarımız bugünün toplumunda yerlerde sürüklenmektedir. Kadına yönelik şiddet son 7 yılda yüzde bin dört yüz artmıştır. Gerek kadınlar gerek erkler olsun toplum olarak dün neredeydik bu gün neredeyiz. Kadın konusunda Emeviler döneminde kadın ikinci sınıf olarak görülmüştür.
Oysaki islam kültüründe sınıflanma yoktur. Ötekileştirme yoktur.
İslamiyet öncesi Türk tarihi incelendiğinde görülür ki kadın değerli ve el üstünde tutulmuş ve erinin yanında cenk meydanlarında saf tutmuştur.
İslam kültürünün yanlış algılanması sonucunda kadınlarımız ötekileştirilmiştir.

Bu vesile ile Kadınlara yönelik şiddetin son bulduğu, toplumsal alanda en iyi yerlere geldiklerini gördüğümüz ve kadınların ötelenmediği bir Türkiye arzusu ile kahraman ve her biri birer iffet abidesi olan kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü Kutluyorum. “

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın