Çorum Yaşam
Ne,nerede,ne zaman?

Ressam Serpil Uysal’ın “INS Diaspora” Resim Sergisi Açılıyor.

Serpil Uysal’ın Sürgün ve Soykırımı Konu Aldığı “İNS” Resim Sergisi 4 Aralıkta Çorumlu Sanatseverlerle Buluşacak.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sanat ve Tasarım Programı Sanatta Yeterlik öğrencisi Serpil Uysal’ın,  ilk olarak Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Galesi’nde açmış olduğu “İns” adlı kişisel resim sergisi Çorumlu sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.
Uysal “İns” adlı sergisinde göç, sürgün ve soykırıma uğramış halkları ve kültürlerini sanatsal bir anlatımla izleyicisine sunmaktadır.
Yağlı boya ve karışık tekniğin kullanıldığı 15 parçadan oluşan serginin 11 çalışması, geçmişten günümüze savaş, sürgün, göç ve soykırıma uğramış halkları ve kültürel değerlerini temsil etmektedir. Bu anlamda Büyük Çerkes Sürgünü, Srebrenitsa Katliamı, Kanlı Noel, Hocalı Katliamı, Çeçen-İnguş Sürgünü, Ahıska Sürgünü, Doğu Türkistan, Ukrayna Savaşı gibi toplumsal belleğimizde yer alan olaylar “İNS” adlı kişisel resim sergisiyle yansıtılmıştır. Birbirinden farklı tarihlerde ve coğrafyalarda gerçekleştirilen mezalim, sadece gerçekleştirildiği bölgenin halkına yönelik değil; insan onuruna ve kültürel varoluşa yöneliktir.
Unutmak eyleminin nasıl gerçekleştiğinin sorgulandığı diğer 4 çalışmada, günümüz dünyasında yaşanan haz ve hız odaklı tüketim kültürü yansıtılmaktadır. Kültürel yozlaşmayı temsil eden bu dört eserle kontrastlık vurgulanmakta; yaşanan acılara dair kayıtsızlığa ve duyarsızlığa dikkat çekilmektedir.
Toplum belleğinde yer alan göç, sürgün ve soykırımların bireysel dünyalarımızda hatırlanması, içselleştirilmesi, yeniden tesir oluşturması, halkların kültürel değerlerinin ve kimliklerini yaşatma mücadelesinin farkındalığına dair bilincin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. Uysal, “İns” adlı sergisinin farklı şehirlerde farklı kültürlerle buluşmasını önemsediğini belirtmektedir.

OMÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi (BAPKOB) tarafından “Kültürel doğanın bozulması ve diaspora” adlı projeyle desteklenen, OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Engin GÜNEY’in danışmanlığında Serpil Uysal tarafından hazırlanan sergi, 4 Aralık Pazartesi günü saat 14:OO’de Çorum Belediyesi Sanat Galerisi ve Müzesi’nde Çorumlu sanatseverlerle buluşacaktır. Sergi, 9 Aralık cumartesi gününe kadar ziyaret edilebilir.

İyi seyirler.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın