Çorum Yaşam
Ne,nerede,ne zaman?

Antiinflamatuar Faydaları İçin Bu Meyveleri Yiyin

Antiinflamatuvar (bazı kaynaklarda antienflamatuar), inflamasyonu ve ödemi azaltan maddelerin ve tedavilerin ortak adı. Antiinflamatuvar ilaçlar analjeziklerin yaklaşık yarısını oluştururlar. İnflamasyonu azaltarak ağrıyı azaltmayı amaçlarlar.
İltihap, fiziksel, kimyasal ya da biyolojik herhangi bir saldırıya karşı dokuların gösterdiği özgül tepkidir. Bu durum, kullanılmakta olan antiinflamatuar maddelerinin sayıca çokluğunu çeşitliliğini açıkladığı gibi, bunların etki tarzları arasındaki farklılıkları da açıklar. Genel olarak antiinflamatuvar etkili bileşikler çeşitli yolaklarla inflamasyonu meydana getiren enzimin inaktivasyonu veya çeşitli mediyatörlerin salınımının engellenmesi ile etkili olurlar.
Doğanın orijinal tatlıları, doğal olarak tatlı meyveler, vücudumuzu kalp hastalığından, diyabetten ve belirli kanser ve bağırsak hastalıklarından korumada önemli olan anti-inflamatuar bileşiklerde özellikle bol miktarda bulunur. Her gün en az bir buçuk ila iki fincan çeşitli meyve yemek, antioksidan aktiviteyi artırabilir. Bir strateji mevsimlere göre yemek, yazın üzüm ve çekirdekli meyveler, elma ve armut seçmektir.

Tüm meyveler hastalığa karşı koruyucu besinler açısından zengin olma eğilimindeyken, bazıları anti-inflamatuar faydaları nedeniyle beslenme dünyasında özel ilgi görmüştür.
Meyveler. Çilek ve böğürtlenden kızılcık ve yaban mersine kadar, bu mücevher benzeri meyveler, antioksidan ve anti-inflamatuar aktivitede özellikle güçlüdür. Lif ve C vitamini ile birlikte, meyveler, sağlık yararlarının arkasında olabilecek antosiyaninler ve ellagik asit gibi bitki pigmenti fitokimyasallarına sahiptir. Çalışmalar, artan meyve tüketimini daha düşük kalp hastalığı, Alzheimer hastalığı ve diyabet riskleri ile ilişkilendirmiştir.
Elmalar. Belki de günde bir elma hakkında söyledikleri doğrudur: Yaklaşık 35.000 kadın üzerinde yapılan bir araştırma, bu meyvenin -akrabası armutla birlikte- tüketiminin kalp hastalığından daha düşük ölüm riski ile bağlantılı olduğunu buldu. Elmanın yıldız bileşenleri – lif, C vitamini, pektin ve polifenoller – özellikle hayvan çalışmalarında anti-inflamatuar etkiler ve bağırsaktaki faydalı mikroplarda artış ile ilişkilendirilmiştir.

Taş meyveler. Kiraz, şeftali, kayısı ve erik, lif, C vitamini, potasyum ve renkleriyle ilişkili çeşitli fitokimyasallar içeren sert çekirdekli meyve örnekleridir. Örneğin, kirazlar, düşük ortalama kan şekeri ve iyileştirilmiş kolesterol ve kan basıncı ile bağlantılı olarak, çekirdekli meyveler arasında araştırmadaki aslan payını aldı. Hatta bazı araştırmalar, egzersiz sonrası ağrı ve ağrının azaldığını ve kiraz alımıyla gut atak riskinin azaldığını bile önermektedir. Kirazdaki iltihabı azalttığı gösterilen yüksek fenolik bileşikler bu faydaların arkasında olabilir.

Üzüm. Bu sulu meyveler lif, C ve K vitaminleri ve güçlü fitokimyasallar, özellikle kırmızı üzümlerde bulunan resveratrol ile doludur. Kırmızı şarabın ılımlı bir şekilde içilmesinin kalp sağlığı ile ilişkili olmasına şaşmamak gerek. 3,300 orta yaşlı kadın üzerinde yapılan yedi yıllık çok ırklı bir çalışmanın sonuçları, orta düzeyde şarap tüketimini, hiç şarap içmeyen veya daha az şarap içen kadınlara kıyasla, önemli ölçüde daha düşük iltihaplanma düzeyleriyle ilişkilendirdi. Bununla birlikte, daha yeni bazı çalışmalar, bu faydaların bazılarını sorgulamıştır. Bununla birlikte, ılımlı alkol tüketiminin (şarap dahil) bile daha yüksek kanser riski ile ilişkili olduğunu not etmek önemlidir. En iyi tavsiye: Eğer şaraptan zaten hoşlanıyorsanız, ölçülü olarak için (kadınlar için günde en fazla bir içki, erkekler için iki içki), ancak sözde sağlık yararları için içmeye başlamayın.

Narenciye. Portakal, greyfurt, limon ve misket limonu, C vitamini açısından ünlüdür. Ayrıca lif, potasyum, kalsiyum, B vitaminleri, bakır ve flavonoidler ve karotenoidler gibi iltihap önleyici fitokimyasallar içerirler. Narenciye üzerinde çok az insan araştırması olmasına rağmen, narenciye meyvelerinde bulunan besinlerin kan kolesterolü, kan şekeri ve kan damarı işlevinde iyileştirmeler gibi kalp koruyucu etkileri olduğu gösterilmiştir.

Nar Bu minik nar tohumları, büyük miktarda C ve K vitaminleri, potasyum, lif ve antosiyanin ve resveratrol gibi güçlü fitokimyasallar içerir. Bu besinler, nar yemenin potansiyel faydalarının arkasında olabilir; Nar araştırmalarının 2020 yılındaki incelemesine göre, bu meyve kan basıncını, kolesterolü ve kan şekeri düzeylerini kontrol altında tutmaya yardımcı olma potansiyeli gösteriyor.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın