Çorum Yaşam
Ne,nerede,ne zaman?

Arı Ekmeğinin Faydaları – Sağlığınızı İyileştirecek 7 Yol

ARI EKMEĞİNİN FAYDALARI (BEE BREAD – PERGA) -SAĞLIĞINIZI İYİLEŞTİREBİLECEK 7 YOL
Arı ekmeği olarak da adlandırılan Perga, arıların peteklere doldurdukları ve çıkarıldıktan sonra altıgen petek şeklini koruyan fermente edilmiş arı polenleridir. Hoş hafif, tatlı-ekşi tadıyla Perga, tartışmasız en lezzetli arı ürünlerinden biridir.
Arı ekmeği, flavonoidler, karotenoidler ve glutatyon gibi antioksidanlar açısından zengindir. Birlikte, önemli hücresel bileşenlere zarar verebilecek ve kanser ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıkları etkileyebilecek serbest radikallere karşı vücudu korurlar. Arı ekmeğinin bir antioksidan olarak değeri bilim tarafından destekleniyor.

ARI EKMEĞİNİN İNSANLAR İÇİN FAYDALARI
Erken Mısırlılar ve Eski Çinliler, arı ekmeğinin inanılmaz iyileştirici özelliklere sahip olduğunu düşündüler.
Yıllar boyunca, birçok çalışma arı ekmeğinin faydalarını inceledi ve umut verici sonuçlar buldu. İşte bazı önemli bulgular…

 1. 250’DEN FAZLA BESİN MADDESİ İÇEREN MÜTHİŞ BİR GIDADIR.
  Arı ekmeği, proteinler, karbonhidratlar, lipitler, yağ asitleri, enzimler ve antioksidanlar ile birlikte biyolojik olarak aktif mineraller, vitaminler ve amino asitlerin geniş bir yelpazesi ile yüklenir.

Daha önce belirtildiği gibi, tam bileşim (ve besin değeri), polenin nereden toplandığına bağlı olarak değişir. Araştırmalar, çam bitkilerinden toplanan arı polenlerinin sadece yaklaşık %7 protein içeriğine sahip olma eğiliminde olduğunu, hurmalardan toplanan polenlerin ise yaklaşık %35 civarında çok daha yüksek bir protein içeriğine sahip olduğunu göstermiştir.
Besin değerini etkileyebilecek diğer faktörler, yılın zamanı ve bitkilerin yeridir. Mountainlife arı ekmeği, Sibirya’daki Altay’ın bozulmamış, el değmemiş ormanlarından hasat edilir. Bitki örtüsü vahşi, benzersiz ve inanılmaz derecede çeşitlidir, yani arı ekmeğimiz, kovan çiftliklerinde ve tarlalarında oluşturulan arı ekmeğinde mutlaka bulunması gerekmeyen ek besinlerden yararlanır.

 1. DOĞAL ANTİOKSİDANLAR İÇERİĞİNDEN ZENGİN
  Arı ekmeği, flavonoidler, karotenoidler ve glutatyon gibi antioksidanlar açısından zengindir. Birlikte, önemli hücresel bileşenlere zarar verebilecek ve kanser ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıkları etkileyebilecek serbest radikallere karşı vücudu korurlar.

Arı ekmeğinin bir antioksidan olarak değeri bilim tarafından desteklenmektedir. Çeşitli test tüpü, hayvan ve insan çalışmaları, arı ekmeğindeki antioksidanların kronik iltihabı azalttığını, zararlı bakterileri ortadan kaldırdığını, enfeksiyonla savaştığını ve tümörlerin yayılmasını önlemeye yardımcı olduğunu bulmuştur.

 1. KARACİĞER SAĞLIĞINI ARTIRIR VE DESTEKLER
  Karaciğerin kanımızdaki toksinleri parçalamak ve uzaklaştırmak için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Sağlıklı bir karaciğeri korumak çok önemlidir ve arı ekmeği yiyerek yardımcı olabilir.
  Hayvan çalışmaları, arı ekmeğinin iyi karaciğer sağlığını desteklediğini ve hatta detoks yeteneklerini artırabileceğini bulmuştur. Arı ekmeğinin, belirli tür hasarlardan sonra karaciğerin iyileşme sürecine yardımcı olabileceğini gösteren kanıtlar da var.
 1. İLTİHAPLA MÜCADELE İÇİN DOĞAL YETENEK
  Arı ekmeğinin ana faydalarından biri, iç iltihabı ve şişmeyi azaltma yeteneğidir. Bu muhtemelen vücutta inflamatuar Omega-6 yağ asitlerinin üretimini azaltan antioksidan Quercetin’e bağlıdır.
  Sıçanlar üzerinde yapılan bir araştırma, arı ekmeğinin kemirgenlerin patilerinin şişmesini %75 oranında azalttığını gösterdi. Etkileri, birkaç anti-inflamatuar ilacın etkilerine bile benzetilmiştir.
 1. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR
  Arı ekmeğinin antimikrobiyal, antifungal ve antiviral özelliklerini destekleyen güçlü bilimsel kanıtlar vardır. Süper besini yemek, enfeksiyondan kurtulmaya ve E.coli ve Salmonella gibi belirli virüs ve bakteri türlerinin parçalanmasına yardımcı olabilir.

Araştırmalar ayrıca arı ekmeği yemenin bazı alerjilerin şiddetini azaltabileceğini göstermiştir.

 1. MENOPOZ BELİRTİLERİNİ AZALTIR
  Sıcak basması, gece terlemesi, ruh hali değişiklikleri ve uyku yoksunluğu gibi Menopoz belirtileri özellikle rahatsız edici olabilir. Ancak araştırmalar, arı ekmeğinin bu semptomların bazılarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bir bilimsel çalışmada, kadınların %71’i arı ekmeği yerken Menopoz semptomlarının düzeldiğini bildirmiştir.
Başka bir çalışmada, arı poleni takviyesi alan kadınların %65’i daha az ateş basması yaşadıklarını ve daha iyi uyku, daha az sinirlilik ve daha iyi enerji gibi genel iyileşmeler fark ettiklerini söyledi.

 1. STRES AZALTIR VE YORGUNLUK AZALTIR
  Arı ekmeğinin faydaları sizin için yeterli değilse, vücudun sinir sistemine kan akışını artırarak stresi de azaltabilir. Bilimsel araştırmalar ayrıca, arı ekmeği yemenin yorgunluk ve bitkinlikle mücadele ettiğini ve size çok ihtiyaç duyulan enerji artışını sağladığını buldu – bu nedenle sporcular onu seviyor!

ARI EKMEK TADINI NASILDIR?
Arı ekmeğinin sağlığa birçok faydasını keşfettiniz, muhtemelen kendiniz denemek için can atıyorsunuz. Günde 1 tsp (5-10g) almanızı öneririz. İster sağlıklı bir atıştırmalık olarak tek başına yiyebilir, isterseniz yulaf lapanızın, yoğurdunuzun veya salatanızın üzerine serperek daha fazla gevreklik katabilirsiniz.
Arı ekmeği güçlü bir çiçek kokusuna ve nefis tatlı bir tada sahiptir. Dışı gevrek olmasına rağmen, yumuşak bir çekirdeğe sahiptir ve bu da onu smoothie’lere karıştırmak için mükemmeldir.
Kendiniz deneyin ve ne düşündüğünüzü bize bildirin! Geri bildiriminizi duymayı seviyoruz, bu yüzden bize bir mesaj bırakmaktan veya sosyal medyadaki gönderilerinizde bizi etiketlemekten çekinmeyin!

ARI EKMEK FAYDALARI İLE İLGİLİ SORULARINIZ MI VAR?
Her zaman olduğu gibi, yazımızı okumaktan ve arı ekmeğinin faydaları hakkında biraz daha bilgi edinmekten keyif aldığınızı umuyoruz. Bir satın alma işlemi yapmak istiyor ancak yine de sorularınız varsa, bizi nerede bulacağınızı biliyorsunuz. Ürünlerimiz hakkında sohbet etmekten ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak en iyi süper gıdaları, yağları, mantarları ve meyve tozlarını belirlemenize yardımcı olmaktan her zaman mutluluk duyarız.
tbd@turkiyebiyologlardernegi.net  turkbioder@gmail.com

Uzman Biyolog İhsan Soytemiz

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın