Çorum Yaşam
Ne,nerede,ne zaman?

19 plakalar kardeş şehir oldu

Azerbaycan’da Çorum Heyetine yakın ilgi Kardeş iki ülkenin iki şehri kardeş oldu.
Çorum heyeti Azerbaycan’da ziyaretlerine devam ediyor. Kardeş ülke Azerbaycan’da yakın ilgi gören Çorum heyeti, işgalden kurtarılan Fuzuli ile kardeş şehir protokolü imzaladı. Çorum heyeti Azerbaycan ziyareti kapsamında Ermeniler tarafından tahrip edilen tarihi, dini ve kültürel anıtların yanı sıra işgalden kurtarılan bölgelerde de incelemelerde bulundu.


Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan ile AK Parti ve MHP’li Belediye Meclisi üyeleriyle birlikte çeşitli temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan’da bulunuyor. Çorum heyetine Azerbaycan Bakü Büyükelçisi, hemşehrimiz Doç.Dr. Cahit Bağcı, Vali Mustafa Çiftçi ve Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk de eşlik ediyor.
Ermeni vahşetinin neden olduğu tahribata tanıklık ettiler
Çorum heyeti, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Karabağ Özel Temsilcisi Emin Hüseynov tarafından Karabağ ekonomik bölgesinde bulunan kurtarılmış topraklarda karşılandı.  Ziyaret sırasında, Ermeni vahşetinin Fuzuli’de neden olduğu tahribatı ve yerle bir edilen evleri inceleyen Çorum heyeti, işgal sırasında Ermenilerin savunma alanı olarak kullandıkları mayınlı alanlara da tanıklık etti.


Camileri ahıra çevirmişler
Çorum heyeti ilk olarak işgalden kurtarılan bölgede şehitler anısına dikilen anıtı ziyaret etti. Ayrıca işgal sırasında Ermenilerin mayın döşediği topraklar incelendi. Daha sonra KarahanbeyliKöyü’ndeki Mezarlığı ziyaret eden heyet, Ermeniler tarafından tahrip edilen köyde katliamın izlerini yakından tanıdı. Heyete, Ermeni vandalizmi sonucunda köyün tamamen tahrip olduğu bilgisi verildi. Ayrıca köydeki caminin de Ermeniler tarafından ahır olarak kullanıldığı ifade edildi.
Köyleri yağmaladılar, evleri yerle bir ettiler
Çorum heyetinin bir sonraki durağı Ermeni vahşetine maruz kalan Merdinli köyü oldu. Burada, yıkılan konut hakkında bilgi verildi. Merdinli Köyü’nün 28 yıl düşman elinde kaldığı, son dönemde ise Ermenilerin köyü yağmalayarak harabeye çevirdiği kaydedildi. İşgal sırasında köydeki evleri yıkan Ermenilerin buraları askeri binaya çevirdiği ifade edildi.


İşgal sonrası yaralar sarılıyor
Daha sonra Çorum heyeti, Fuzuli ilçesindeki Kondalançay baraj gölü arazisine geldi. Ermenilerin yaptığı çevre terörü hakkında detaylı bilgi verildi. Fuzuli’yi ziyaret eden heyet, şehir merkezini de gezerek Ermeni vahşetinin kalıntılarını inceledi. Ziyaret sırasında misafirlere Karabağ’ın ekonomik bölgesinde yürütülen inşaat çalışmaları hakkında da bilgi verildi.
Yıllardır Azerbaycan topraklarını işgal eden Ermeniler tarafından yerle bir edilen bölgeleri inceleyen Çorum heyeti çarpıcı görüntülerle karşılaştı.  Ermenilerin Azerbaycan’ı işgali sırasında yıkılan yerleşim alanları, tahrip edilen mezarlıklar ve domuz ahırına çevrilen mescitlerle karşılaşan Çorum heyeti, ermeni vandalizmine tanıklık etti.  Çorum heyetine ayrıca, kurtarılan alanlardaki inşaat çalışmaları tanıtıldı.

19 plakalar kardeş şehir oldu
Öte yandan Çorum ve Fuzuli arasında kardeş şehir protokolü de imzalandı.  Azerbaycan Cumhurbaşkanı Karabağ Özel Temsilcisi Emin Hüseyinov ile birlikte kardeşlik protokole imza atan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın “Başkan Aşgın “19 plaka numaralı iki şehrin birliği ve beraberliği hayırlı olsun. İki devlet, tek millet sloganı ile biz her zaman kardeş Azerbaycan Fuzuli ile yan yanayız, kardeşiz.” dedi. İmza törenine Azerbaycan Bakü Büyükelçisi Doç.Dr. Cahit Bağcı, Çorum heyetine Vali Mustafa Çiftçi ve Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk de katıldı.
Çorum heyeti imza töreninin ardından Fuzuli Rayonu İcra Hakimiyeti Başcısı Alı Aliyev ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Karabağ Özel Temsilcisi Emin Hüseyinov ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Ziyaretle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Aşgın “Karabağ’ın kalbinde Azerbaycan-Türkiye işbirliğiyle kısa bir sürede yapılan Fuzuli Havaalanı’nda Karabağ yönetiminin misafiri olduk.  Fuzuli’de medeniyetimizin yeniden dirilişinin işaret fişeği olan havaalanında yeni kurulacak şehir ile ilgili bilgi aldık.” dedi.
Azerbaycan basınından Çorum heyetine yoğun ilgi
Ziyaret ve temaslarına devam eden Çorum heyetine Azerbaycan medyası da yakın ilgi gösteriyor. Azerbaycan’ın basın kuruluşları Çorum heyetinin ziyaretini haber bültenlerine taşıdı. AZTV, CBC, AZER TV, Real TV, ARB, Space TV gibi birçok televizyon kanalı Çorum heyetinin ziyaretini dünyaya duyurdu.

Başkan Aşgın Çorum halkının selamını iletti
Azerbaycan’da açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Çorum halkının Azerbaycan’a selamlarını ileterek “Bütün Çorum halkının selam ve duaları ile buradayız. Tarih boyunca Azerbaycan bizim için çok kıymetli oldu. Biz tek devlet iki milletiz. Kardeş iki ülkenin kardeş iki şehri. Bunu bütün dünyaya göstermiş olmanın kıvancı ile buradayız. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, her fırsatta iki ülke kardeşliğine vurgu yapıyor.” dedi.
Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı verdiği mücadelenin Türkiye’ye yansıdığını dile getiren Başkan Aşgın “Azerbaycan için dua ettik.  30 yıldır işgal altındaki Azerbaycan’ı Ermeni çetelerinin de ne hale getirdiğini görmüş olmaktan insanlık adına utandık.”  ifadelerini kullandı.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın