Çorum Yaşam
Ne,nerede,ne zaman?

Rekabetçi Sektörler Programı’nda Yeni Çağrıya Çıkıldı

25 Nisan’da Samsun Bilgilendirme Toplantısı Yapılacak
Avrupa Birliği ve Türkiye ortaklığında finanse edilen ve Bakanlığımız tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı, Türkiye’nin farklı bölgelerinde işletmelerin rekabet gücünü arttırmayı hedefleyen bir çatı programdır.
Türkiye’nin 81 ilini de kapsayan yeni döneminde 2017 yılının Nisan ayında ilk çağrıya çıkılmıştı. Bu çağrı neticesinde destek almaya hak kazanan projelerin olgunlaştırılması ve ihale süreçlerinin tamamlanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.
Mevcut proje havuzunu geliştirmek amacıyla 1 Nisan 2019 tarihi itibariyle ikinci proje teklif çağrı süreci başladı ve bu çağrı için yaklaşık 50 Milyon Avroluk kaynak oluşturuldu. Başvurular 29 Mayıs 2019 saat 17:00’a kadar kabul edilecektir.
Proje geliştirmek isteyen kurum ve kuruluşlara başvuru koşulları, atılması gereken adımlar, çağrı kapsamı ve proje seçim süreçleri konularında detaylı bilgi sunmak üzere Ankara, İstanbul, İzmir, Van, Samsun, Trabzon, Diyarbakır, Kayseri, Elazığ ve Antalya’da çevre illeri de içerecek şekilde bilgilendirme toplantıları düzenleniyor. Ankara, Kayseri ve İstanbul ve Van’ın ardından 25 Nisan 2019 Perşembe günü Samsun’da bir Bilgilendirme Toplantısı düzenlenecek. Toplantı 13:30 – 16:00 saatleri arasında Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Konferans Salonunda yapılacak.
Çağrı neleri kapsıyor?
İkinci çağrıda “Araştırma – Geliştirme” ile “Yaratıcı Endüstriler” olmak üzere 2 başlık altında proje teklifleri toplanacak. Bu çağrı döneminde hazırlanacak projelerin süresi en fazla 30 ay olacak. Her türlü eğitim ve danışmanlık hizmeti (teknik destek) ile makine/ekipman, yazılım, veri tabanı üyeliği gibi tedarik alımları için de harcama yapılabilecek.
Araştırma- Geliştirme odaklı projelerde “üniversite – sanayi” işbirliğini kuvvetlendirmeyi hedefleyen proje tekliflerine öncelik verilecek. Bu başlık altında Ar-Ge birikiminin ticarileştirilmesinin önünü açacak fikirlerin sunulması bekleniyor
Destek Miktarı: 3.000.000 € – 8.000.000 €
Desteklenebilir Alım Türleri: Teknik destek ve Tedarik

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın