Çorum Yaşam
Ne,nerede,ne zaman?

KİRACIYIM, EVCİL HAYVAN, AİDAT, DEVİR HAKLARIM VARMI?

Kiraladığım evde veya işyerinde evcil hayvan besleyebilir miyim?
Kanunda, evde evcil hayvan beslemekle ilgili yasaklayıcı bir madde bulunmamaktadır. Ancak Kat Mülkiyeti Kanunu’nda komşuların birbirlerini rahatsız edecek davranış ve fiillerden uzak durmaları gerektiği belirtilmiştir. Dolayısıyla ikamet ettiğiniz evde beslediğiniz evcil hayvan komşuları rahatsız ettiği takdirde hayvan evden uzaklaştırılabilir.
Ev veya işyeri kiramı başka birine devredebilir miyim?
Kiralamış olduğunuz ev veya işyerinizi üçüncü şahıslara devretme hakkı (alt kira sözleşmesi yapılması) ancak bu konuyla ilgili kira kontratında belirtilmiş özel bir madde varsa mümkün olabilir. Genellikle kontratlarda “devredilemez” maddesi konmaktadır. Devir hakkı isteyecekseniz bunu kira kontratında özel bir madde ile belirtmeli ve mal sahibinin onayını almalısınız.
Ev sahibi kiracısı olduğum evi sözleşme bitmeden satabilir mi? Satarsa ne yapmalıyım?

Ev sahibinin evini satma hakkı mevcuttur. Yeni Borçlar Kanunu 351. maddesine göre, evi sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, yakınları veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimiyle kullanma zorunluluğu olduğunu bildirirse, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir. Ve kiracıyı tahliye edebilir.
Apartman aidatını düzenli olarak ödeyemezsem ne olur?
Apartman aidatını ödemek, evi kiraladığı tarih itibariyle kiracının mükellefiyetidir. Apartman aidat borcunu ödememeniz, ev sahibinin sizi evden tahliye etmesi için son derece geçerli bir sebeptir. Oturduğunuz apartmanın aidatını düzenli olarak ödemeye özen göstermelisiniz.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın