Çorum Yaşam
Ne,nerede,ne zaman?

Çorum’da Kenevir (Kendir) hasadı başladı.

Çorum, Laçin ilçesi Çamlıca köyünde çiftçiler kenevir hasadına başladı.
ÇAMLICA köyunde 20 yıl sonra yapılan kenevir ekimde verimin iyi olması çiftçi ve köylüyü umutlandırdı.
Devlet desteği bulunmayan kenevir bitkisinin alıcısı Toprak mahsülleri ofisinin yanısıra Özel firmalarda alım yapıyor.

Bölge halkı için yeni bir gelir kapısı oluşturacak gibi görünen kenevirin ilk yıl ekiminden elde edilen hasadın veriminin yüksekliği çiftçi ve köylüyü memnun etti.
Kenevir konusunda bilgi veren Süleyman Çamlı, bu sene ilk defa ekilen 20 dönümlük arazinin veriminin iyi olduğunu önümüzdeki sene kendisi ile birlikte köyde ekim yapacak çiftçi ve köylünün artacağını ifade etti.
Çamlı, köye gelen özel firmaların alım yaptığını kendirin tohumunun kilosunu 50 kiradan, kalan çöpün kilosunu 60 kuruştan alınacağı vede soyulduktan sonra lifin o anki piyasa değeri ne ise o fiyattan satışın gerçekleşeceğini söyledi.

KENEVİRİN YARARLARI
Yağından ayrıca kozmetik, temizlik ve boya sanayinde de faydalanılır.
Kenevir lifleri mükemmel mekanik özelliklere sahip olup, biyolojik olarak parçalanabilen çevre dostu bir lif. İlaç, kâğıt, biyoyakıt, tekstil ve inşaat alanlarından otomotiv sektörüne kadar oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan, petrol ve petrokimyanın kullanıldığı her alanda alternatif bir bitki.
En önemli kullanım alanı olan kenevir lifinin geçmiş yıllardaki tekstil, sicim, halat, çuval vb. üretimlerin dışında, günümüzde, otomotiv endüstrisinde de iç donanım uygulamalarında ve yapı malzemelerinde oldukça fazla kullanım alanı bulunur.
Kenevir liflerinden elde edilen kumaş, uzun ömürlü olması ve elde edilen kıyafetlerin vücudun havalanmasına izin vermesi gibi birtakım özelliklere sahip.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın