Çorum Yaşam
Ne,nerede,ne zaman?

ÇORUM’DA AKILLI EVLER İNŞA EDECEKLER

Çorum’da Yapay Zeka Destekli Yerli ve Milli Akıllı Evler İnşa Ediliyor.

Hitit Üniversitesi- Turkuaz Yapı Üniversite-Sanayi işbirliği kapsamında Akıllı ve Ergonomik Ev Otomasyon Sistemleri” (Smart and Ergonomic Home Automation Systems for High Quality Living Areas) projesinde ilk somut ürünler ortaya çıkıyor.

Sistemin Merkez ünite tasarımı, PCB Baskı devreleri ve yerli yazılımlarının prototipleri hakkında alınan yol üzerinde Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan önderliğinde Proje yürütücüsü Dr. Vahdet Özkoçak, Proje Multidisipliner koordinatörü Dr. Emre Demir ve Proje ekibi Hitit Üniversitesi Öğretim Elemanları Elektronik ve Bilgisayar sistemleri Uzmanı Öğr. Gör. Selim Özdem, Öğr. Gör. Önder Yakıştıran, Öğr. Gör. Uğur Tunçer, Öğr. Gör. Ömer Boyacı, Öğr. Gör. Bedreddin Ali Akça, Turkuaz Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mak. Müh. Serkan Sabur ve Turkuaz Yapı Genel Koordinatörü Recep Özkaya ile birlikte çalışmalar değerlendirildi.

Yapay zeka destekli akıllı evlerin, güvenlik ve konfor açısından büyük yenilikler getirdiği görülmektedir. Kullanıcılarını tanıyan, onlarla etkileşimde olan Sistemlerin Üniversite – Sanayi işbirliği ile Yerli ve Milli imkanlarla Çorum’da tasarlanacak ve üretilecek olması büyük önem taşımaktadır.

Görüşmede Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Akıllı ev ve binaların yanı sıra akıllı şehirlere geçilmesinin öneminden bahsetti. Proje Koordinatörü Dr. Vahdet Özkoçak yapılan bu çalışmaların kamuda yer alan kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere tüm binalarda kullanılacak bir sisteme dönüşmesi gerekliliğini vurgularken, Serkan Sabur ise yakın gelecekte yapay zekaya dayalı teknolojik ürünlerin Şehrimizde üretiminin başlaması Ülkemizin kalkınması açısından çok önemli olacağını ifade etti

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın