Çorum Yaşam
Ne,nerede,ne zaman?

Çorum İçin Hep Birlikte Çalışıyoruz.

Çorum ve ilçe Ziraat Odaları tarafından aylık olarak gerçekleştirilen olağan toplantıya AK Parti Çorum Milletvekili ve MKYK üyesi Ahmet Sami Ceylan. Ak parti Çorum İl Başkanı Yusuf Ahlatçı, İl Başkan Yardımcısı Yılmaz Peker katıldı.
Tarımve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, Damızlık sığır yetiştiricileri birliği başkanı Yılmaz Kaya, Bayat oda başkanı Mustafa Yıldırım, Boğazkale oda başkanı Ahmet Meteoğlu, Dodurga oda başkanı Yılmaz Göker, İskilip oda başkanı Seyfullah Mücait Şahin, Kargı oda başkanı Ali Ercan Tokmak, Laçin oda başkanı Duran Çardaklı, Mecitözü oda başkanı Satılmış Köse, Osmancık oda başkanı Ali Osman Şahiner, Sungurlu oda başkanı Ramazan kelepircioğlu, Uğurludağ oda başkanı Davut Saygı, Ortaköy oda başkanı Ramazan Topçu’nun da hazır bulundu.
Aylık olağan toplantının açılış konuşmasını yapan Çorum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, bu ayki toplantılarının basınla iç içe yapmak istediklerini ifade eden Sayan, Ak parti milletvekili Ceylan’ın her zaman Çiftçi’nin yanında olduğunu ve destek verdiğini belirterek kendisine teşekkür etti. Bizden desteklerini esirgemeyen Ak Parti İl başkanımız Yusuf Ahlatçı, Tarım ve Orman İl Müdürümüz Orhan Sarıya da verdikleri desteklerden dolayı teşekkür etti.

AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatçıda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında il başkanları toplantısında katıldıklarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tek tek illerin sorunlarını dile getirdiğini ve çözüm yolları sunduğunu ifade ederek, illerin sorunları ile yakından ilgilenen bir genel başkana sahip olduklarını ve bundan da gurur duyduklarını söyledi.
AK Parti Çorum Milletvekili ve MKYK üyesi Ahmet Sami Ceylan da tarım konusunda verilen destek ve çalışmaları anlattı.
Çorum’a yapılan İşte o tarım yatırımları;
Tarım ve Hayvancılık alanında yaptığımız çalışmalarla örnek bir il olmaya devam ediyoruz. Her zaman çiftçilerimizin yanındayız.
İlimizde tarıma verilen destekleme miktarı 350 milyon lirayı bulmaktadır. Bunun içinde mazot gübre desteği, tohumluk desteği, ürün desteği gibi birçok kalemde destekler bulunmaktadır. Mazot gübre desteği gibi birçok destek miktarını iki katı artırdık.
Son zamanlarda yerli ırkların ıslah edilmesi amaçlı 1 milyon liralık suni tohumlama desteği sağlandı.
Hayvancılık yapan küçük İşletmeleri desteklemek amaçlı 600 bin liralık süt sağım makinası alımı gerçekleştiriyoruz.
Yine arazi yapısını düzeltmek amaçlı 350.000 lira tutarında lazerli tesviye aleti, skreyper ve rototiller alımı gerçekleştirdik.
Leblebinin merkezi olan ilimiz de yaklaşık 1 milyon 450 bin liralık sertifikalı nohut tohumu dağıtımı gerçekleştirdik. 206 köyümüze 100 bin lira tutarında Vişne, Kızılcık ve Badem fidanı dağıttık.
Yaklaşık 600 bin lira tutarında bütçeyi meraların ıslahına harcadık. Yine 400 bin liralık macar fiği ve yem bitkisi tohumu dağıtımı yaptık. Ayrıca ilimize tarımsal projelerden çeşitli kanallardan yaklaşık 20 milyon lira katkı sağladık.
Bu projeler içerisinde Çorum Ziraat odasına da yaklaşık 4 Milyon lira tutarında yüzde yetmişi hibeli tohum eleme ilaçlama paketleme tesisi yapacağız.
Tarımda damla sulamadan, tohum ve gübreye eleme tesisinden paketleme tesislerine kadar birçok kalemde destekleme veriyoruz.
2020 Yılında çiftçimize 350 milyon lira destek sağlandı.
2021 Yılında;

 • 260 tane süt sağım makinası küçük üreticilere destek sağlandı.
 • 250 ton / 1300 bin liralık nohut tohumu dağıtımı yapıldı.
 • Damızlık Birliğine 400 bin lira daha destek sağladık.
 • Ziraat Odasına DOKAP’dan Tohum Eleme Tesisi kurulumu için 3.750 bin lira destek sağladık.
 • Arıcılar Birliğine 1.200 bin lira destek sağladık.
 • Damızlık Birliğine 3.750 bin liralık 6 sıralı slaj biçme makinası sağladık.
 • Damızlık ve Sığır yetiştiricileri birliğinin Ankara yolu üzerinde almış olduğu arsaya TKDK’dan onaylanan kampüs yapımı için 9 milyon lira destek sağladık.
 • 100 Bin Koyun Projesi içinde ilk etapta 200 kişiye 20 bin koyun dağıtıldı. 100 Bin Koyun Projesi kapsamında geçtiğimiz haftalarda ikinci müracaatlar alınmaya başlandı yakında dağıtımları yapılacaktır.
 • 200 çiftçiye litresi 30 kuruştan 2 milyon lira destek sağladık.
 • TMO Patates ve Soğanı alımı yapılacaktır.
  Ceylan, Çorum için yeni yatırım projelerinin olduğunu ve zamanı geldiğinde gerekli açıklamanın yapılacağını ifade etti.
Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın