Çorum Yaşam
Ne,nerede,ne zaman?

Temizlenmeyen Su Kanalı Çiftçin İkinci Mahsul Almasını Engelledi.

Çorum merkeze bağlı Balıyakup ve Karagöz köyleri arasındaki Sulama kanalı İl Özel idaresinin kepçesi ile temizleme esnasında bazı bölgelerde kırıklar oluştu tamiratı yapılmadı.
Alaca suyundan beslenen su kanalının Sorumluluğu İl Özel İdaresine ait olan kanal bölgede yaklaşık 2000 dönümlük araziyi suluyor.


Beton olan sulama kanalının kepçeyle temizlenmesi esnasında oluşan kırıklardan çiftçinin tarlası sular altında kaldı.
Arpa biçiminin ardından ikinci mahsus ayçiçeği ekmeyi planlayan  Balıyakup köyü çiftçisi Ömer Seçil, bazı kırıkların kendi arazileri yanında oluşması nedeniyle çamur olan tarlada sürüm yapamadıklarını dile getirerek, kanalın tamir ve temizlenmeyen bölümü için il özel idaresine 27 Temmuz 2023 tarihinde Ömer Seçil adına dilekçe verdiklerini aradan geçen bir ay sonunda Çorum valilik makamına 29 Ağustos 2023 tarihinde sorunlarının çözülmesi talebiyle dilekçe verdiklerini ifade ettiler.

Çiftçi Ömer Seçil hayvancılıkta yaptıklarını, bu bölgedeki arazilerin genelinin Alaca suyundan beslendiğini ve kanalın bölge için önemine dikkat çekerek bu güne kadar kendilerinin aranmadığını ve sorunun çözümü için kanalda çalışma yapılmadığı dile getirerek tek çarelerinin basın yolu ile kamuyu bilgilendirmek ve su kanalının bakımın yapılmasına dikkat çekti.

İl Özel İdare müdürlüğü son yıllarda bu bölgedeki su kanallarını ihmal ettiğini, oysa temizlenmekten başka maliyeti olmayan su kanallarının her yıl düzenli olarak temizlenip tarıma kazandırılması gerektiğini, sulu tarımda ikinci mahsul ve yem bitkisinin yetiştirilmesi içi önemine dikkat çekti ve yetkililerden bir an önce sorunlarına çözüm beklediklerini söyledi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın