Çorum Yaşam
Ne,nerede,ne zaman?

Rektör Öztürk, Hitit Üniversitesinin  4 Yılını Değerlendirdi

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk,  göreve geldiği günden bu güne kadar geçen 4 yılı değerlendir.
Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk,  2019-2023 “En özel Devlet  Üniversitesinin 4. Yılı konulu basın toplantısında yapılan bilimsel ölçütlü araştırmalarda sıralamada gerilemesinin nedenini kriterlerin değişmesine  bağladı.
ÜNİVERSİTE GERİLEDİ Mİ?
Üniversitenin yapılan bilimsel ölçütlü araştırmalarda sıralamada gerilemesinin nedenini kriterlerin değişmesine bağladı.
ODTÜ’nün URAP’ın sıralaması yaparken 15 maddelik kriteri olduğunu belirten Rektör Öztürk, “Üniversitelerin sıralamaları ile ilgili olarak en önemli objektiflerinden birisi yayındır. Öğretim üyesi ve öğretim elemanı başına bakılıyor. Bir sıralama grubu birisini kriter olarak almış, bir başka sıralama grubu da diğerini kriter olarak almış. Bizim öğretim üyesi sayımızda yayın performansımızda hiçbir sıkıntı yok” dedi.
Üniversitenin şuan ki çalışmaları ile önümüzdeki yıllarda üst sıralara çıkacağını belirten Öztürk, “Bu konu çok fazla tartışılıyor. Sıralamalarda oyun oynarken kural değiştiği için gerileme oldu. URAP’ın 15 maddelik göstergesi var. Buna bakarak hareket ediyorlar. Yeni kriterler var. Eski kriterler devam etse biz daha üst sıralamada olacağız. 2016-2020 yılları arasında yapılan çalışmaları ele alarak sıralama yapılmış. Bizim bu çalışmaları yapmadan önceki dönemin üretimleri itibariyle sıralamaya dahil ediliyor. Şuan ki çalışmalarla sıralamamız daha üst sıralara çıkacak” ifadelerine yer verdi.
Pandemi döneminde Üniveristenin kapalı kalmasının inşaat çalışmalarını olumsuz etkilediğini, ardından 11 ilimizi kapsayan büyük deprem felaketinde 7 öğrencimizi şehit verdik, 17 ailemiz etkilendi. Bu süreçte üniversitemiz kurduğu ekiple deprem bölgesinde hasar tespitinde önemli görev üstlendi.
Üniversitemiz Ülkemizden toplam 20 üniversitenin seçildiği sektör kampüste programında 2000 yılından sonra kurulan tek üniversite olarak yer aldı. Programdaki sektör paydaşları  ise Cezeri ve Tubitak  (Ume-Bilgem) olaraj belirlendi.
64 farklı ülkeden 1200 yabancı öğrencinin eğitim aldığı üniversitemizde Azerbaycandan 375, Suriye 125, Somali 89, Irak 82, Afganistan 64, Gabon 43, Kazakistan 42, Gambia 40, Mısır 37, Cibuti 29 öğrencimiz, barınma, Yeme-içme ulaşım gibi ihtiyaçları için yıllık yaklaşık 80 milyon TL Çorum ekonomisine katkı sağlıyor.
REKTÖR YENİDEN ADAY, MÜLAKATA GİDİYOR
Hitit Üniversitesinde rektörlük ataması için kritik süreç başladı.
Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) aralarında Hitit Üniversitesi’nni de yer aldığı 9 üniversiteye rektör ataması yapacak.
Adaylık başvuru süreci sona ererken, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, ikinci dönem için yeniden adaylık başvurusu yaptığını söyledi.
3 İSİM CUMHURBAŞKANI’NA SUNULACAK
Öztürk, rektör adaylarının Yüksek Öğrenim Kurumu’na mülakata çağrıldığını duyurdu.
Mülakatların yapılmasının ardından ise rektör adayları arasından belirlenen 3 isim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın