Çorum Yaşam
Ne,nerede,ne zaman?

Rektör Alkan, 8 Yılını Değerlendirdi.

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Çorum’daki basın kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi. 17 Mayıs’ta görev süresi sona erecek olan Rektör, görev süresi boyunca üniversitede yapılan çalışmalar hakkında kısa bir değerlendirme yaptı.

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, “Her şeyin en iyisi olmayabilir ancak yapılması gereken her şeyin en iyisini yapmaya gayret ettim.
Derdimiz bu bu ülkenin, bu şehrin ve bu üniversitenin daha ileriye gitmesi” dedi.
Üniversitede kamu kaynaklarını bilimsel ölçülere göre kullanarak olumlu çıktılara ulaştıklarını dile getiren Prof. Dr. Alkan, görev yaptığı dönemde hesap verme ve şeffaflık ilkesini uygulamaya geçirmelerinin diğer kamu hizmetleri için de örnek teşkil ettiğini ifade etti.
Hitit Üniversitesi’nin binadan ibaret olmadığını baştan beri dille getirdiğini, yapılan işlerle mantalite dönüşümünü gösterdiklerini belirten Alkan, kampüsün tapusunun bile 2018 yılı Ekim ayında üniversiteye verildiğini, bu süreçte herhangi bir itiraz olsa binaları yapmalarının bile mümkün olmayacağını anlattı.
İstanbul Teknik Üniversitesi’nden geldiğini, orada kendilerine öğretilen ilk kuralın ‘haddini bil’ olduğunu anlatan Alkan, kampüsü tartışanların üniversitede İnkılâp tarihi ve Türkçe derslerine liselerden öğretmenlerin gelerek ders verdiğinden hiç bahsetmediğini kaydetti.

17 Mayıs’ta görev süresi sona erecek olan Rektör, iki dönem süren yönetim anlayışını genel hatlarıyla özetledi. Karşılıklı sohbet havasında geçen toplantıda 8 yıllık hizmet ve yatırımlar kitap haline getirilerek basına sunuldu.


HESAP VERME VE ŞEFFAFLIK
Kamuda hesap verilebilirlik ve şeffaflık ilkeleri gereği yaptıklarını, yapamadıklarını aktaran Alkan, sorumlu olduğu üniversitede kamu kaynaklarını bilimsel ölçülere göre kullanarak olumlu çıktılara ulaştıklarını söyledi. Alkan, görev yaptığı dönemde hesap verme ve şeffaflık ilkesini uygulamaya geçirmelerinin diğer kamu hizmetleri için de örnek teşkil ettiğini ifade etti.
DEV BÜTÇEYE RAĞMEN OLUMSUZLUKLA  ANILMADIK
Eksiklerinin olabileceğini ancak yapılabileceklerin en iyisini yapmaya gayret ettiklerini belirten Alkan, 8 yılda 1.2 katrilyondan fazla kaynağın ellerinden geçtiğini, paranın büyük bölümünü yatırıma yönlendirdiklerini, bu kadar devasa bütçeye rağmen olumsuz bir şeyle anılmadıklarını kaydetti.
15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ VE SONRASI…
15 Temmuz hain FETÖ darbe girişimi sonrasında Türkiye genelinde bir çok üniversitede ciddi sorunlar yaşanırken, HİTÜ’den birkaç ihraç yaşandığını, daha sonraki aşamalarda isimsiz mektuplar ve karanlıkta kalleşlik yapanların çıktığını aktaran Alkan, aradan geçen 3 yıllık zaman zarfında üniversitede ciddi adımlar atıldığını dile getirdi.
DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ
Diş Hekimliği Fakültesi’nin önünde bir engel kalmadığını, Diş Hastanesi’nin de Mayıs ayında ihale edileceğini hatırlatan Alkan, Güney Kampüsü’nün de sağlık üniversitesi olarak hızla yapılandırılmasının zorunluluğuna dikkat çekti.
KAMPÜS TARTIŞMALARINA DEĞİNDİ
Hitit Üniversitesi’nin binadan ibaret olmadığını baştan beri dillendirdiğini, yapılan işlerle mantalite dönüşümünü gösterdiklerini belirten Alkan, kampüsün tapusunun bile 2018 yılı Ekim ayında üniversiteye verildiğini, bu süreçte herhangi bir itiraz olsa binaları yapmalarının bile mümkün olmayacağını anlattı.
İstanbul Teknik Üniversitesi’nden geldiğini, orada kendilerine öğretilen ilk kuralın ‘haddini bil’ olduğunu anlatan Alkan, kampüsü tartışanların üniversitede inkılap tarihi ve Türkçe derslerine liselerden öğretmenlerin gelerek ders verdiğinden hiç bahsetmediğini kaydetti.
BİRİLERİ MAKAMLARI GELECEK GİBİ GÖRÜYOR
Rektörlük makamının birileri için geleceklerini süsleyen hedef olurken kendisi için ülkeye bir şeyler kazandırma ve hizmet için bir vesile olduğunu özetleyen Alkan, Çorum’da bazı çevrelerde var olan dedikodu alışkanlığının tedavisi zor, ancak İstanbul gibi büyük merkezlerde çözüm bulunabilecek patolojik bir vaka olduğunu vurguladı. Alkan, “Makam için bazı insanların bu kadar çirkinleştiği ortamda benim için bu görev geçmiş oldu. Birileri bu tür makamları gelecek gibi görüyor. Bizim için bu görevler geçmiş. Bu nedenle önceden beri rektörlük için talebim olmadı.” dedi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın