Çorum Yaşam
Ne,nerede,ne zaman?

İskilip ahilik haftasını unutmadı

İskilip’te dördüncü defa gerçekleşen ve geleneksel hale gelen ahilik haftası kutlamaları ilçe merkezinde düzenlendi.

İskilip kaymakamlığımız öncülüğünde ilçe milli eğitim ve İskilip mesleki eğitim merkezi koordinesinde hazırlanan etkinliğe İskilip MYO, İskilip Halk Eğitim Merkezi, Sultan Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İskilip Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile esnaflar ile oda başkanlıklarının ürünlerinden oluşan bir sergi hazırlandı.

Ahilik haftası kutlama programına İlçe Kaymakamı Muharrem Eligül, Personel Asteğmen Fatih Cura, İskilip Belediye Başkanı Ali Sülük, Çorum Esnaf Odaları Birliği Başkanı Recep Gür, İskilip Esnaf ve sanatkarlar odası başkanı İsmet Uslu, Nakliyeciler ve Şoförler Cemiyet Başkanı Abdurrahman Uysal, Bakkallar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Osman Top, İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Atçıoğlu, Daire Amirleri, Siyasi Parti temsilcileri, çok sayıda esnaf ve halkın katılımıyla gerçekleşti.

Ahilik haftası kutlama programında İskilip Ulu Camii de okutulan mevlit programı ile vefat eden esnaflar ve ahiler unutulmayarak yâd edildi. Cami çıkışı İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Atçıoğlu ahilik programı açılış konuşması yaptı. Konuşmasında ahilik tarihi ve esasları hakkında bilgiler veren Atcıoğlu. ” Bu etkinlikteki amacımız zanaat zenginliklerimizi sergilemek yada ortaya çıkarılmasından evvel iş ve meslek ahlakı, alın teri ve emek harcanmasının mutluluğunu paylaşmaktır.” Dedi.

Ahilik programında konuşan İskilip Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İsmet Uslu şunları belirtti ; “ Günden güne aydan aya git gide yok olmaya, büyük fabrikaların üretimi yüzünden küçük atölyelerin kaybolmama yarışında zamana karşı direndiği bir dönemde var gücüyle direnen esnaf kardeşlerimin Ahilik Bayramını kutluyorum” dedi.

Program da konuşan Esnaf Odaları Birliği Başkanı Recep Gür; “ Küçük esnaflar derli toplu çalışarak bu ülkenin mihenk taşı olduğunu ilan edecektir. Bütün esnaflarımızın Ahilik Bayramını kutluyorum” dedi.

Ahilik konulu şiirin okunmasını İskilip’te emek harcamış esnaflıkta uzun yıllar hizmet etmiş esnaf büyüklerine plaket takdimi gerçekleştirildi.

Ardından İskilip MYO, İskilip’te ki okullar, esnaflar ve İskilip Halk Eğitim Merkezinin Ahilik haftası münasebetiyle kurmuş olduğu stantlar gezilerek ; “ Başarılarının devamı için kolaylıklar dilendi.

Ahilik helvası ikramı ve  esnaf ziyaretleriyle Ahilik Haftası Kutlama Programı sonra erdi.

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın