Çorum Yaşam
Ne,nerede,ne zaman?

Zorlu, İlk Müslüman ve ilk şehit bir kadındır.

 Saadet Partisi Çorum Kadın Kolları Başkanı Nesibe Zorlu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle açıklama yaptı.
Islamiyeti ilk kabul eden bir kadındır, İslam’ın ilk şehidi de bir kadındır sözleriyle devam eden Nesibe Zorlu sözlerine şöyle devam  etti, Kıymetli Basın Mensupları, Kıymetli milli görüşçü hanım kardeşlerim ve Çok Kıymetli Çorumlu hemşehrilerim,
 Her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın pek çok yerinde ve ülkemizde, çeşitli etkinliklerle kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, yine, kendi sistemlerinin ürettikleri sorunları, kendilerince ortaya atılan çözümlerin konuşulduğu geniş katılımlı toplantılar düzenlenmesi şeklinde gerçekleşiyor. Bu toplantılar istatistikî bilgilerin paylaşılması ve modern dünyanın ruhuna uygun farkındalık oluşturma yarışı şeklinde geçiyor.
  Hummalı bir şekilde gerçekleştirilen bu toplantılarda, bir avuç küresel saldırganın cehenneme çevirdiği coğrafyalarda, çoğu kadın ve çocuk sivil kurbanlar, %80’ini kadın ve çocukların oluşturduğu yerinden yurdundan edilmiş mülteci konumuna düşürülmüş insanlar, mal ve mülk kaybına, yakın akraba kaybına, ailelerin dağılmasına, açlık ve sefalete,  ve haksız fiillere maruz kalmış insanlar, hiç gündeme alınmıyor.
  Batı’dan ithal ettiğimiz her zehrin, şifa yaftası ile sunulmasına kesinlikle razı olamayız. Oysa, bugün ülkemizi yönetenler çok iyi bilir ki; merhum liderimiz Erbakan’ın deyimi ile “İslamsız saadet olmaz.”
     “Cennet annelerin ayağı altındadır.” diyen dinimiz kadına hak etmiş olduğu değeri vermiştir. İslamiyet’in ilk şehidi bir kadındır. İlk Müslüman bir kadındır. Peygamberimizin soyu kızından devam eder. Hz. Ebubekir’in kitap haline getirdiği dünyadaki tek Kur’an-ı Kerim, 3 halife döneminde de bir kadının yanında kalmıştır. O dönemde ise Hristiyanlar bir kadının İncil’e dokunup dokunamayacağını tartışıyorlardı. Kutsal kitabımızda Nisa (Kadınlar),  Müntehine (İmtihan edilen kadın), Mücadele (Mücadele eden kadın), Meryem (Hz. İsa’nın annesi)… gibi sure isimleri vardır.
   Kadınlara her durumda ikram edilmesi ilahi mesajla bildirilmiş, ayrıca insanlığın son peygamberi, “yetim hakkının ve kadın hakkının çiğnenmesinden sakındırırım” diyerek, “inananlar arasında en hayırlı olanınız, ailesine en hayırlı olandır” sözü ile son noktayı koymuştur.
  Bizler, yeni anayasada aile müessesesinin bağımsız bir başlık altında yer almasını, özellikle eşlerin ve çocukların korunması hususunda “Aile, Çocuk ve Kadınları Koruma Yüksek Kurulu” kurulmasını önermekteyiz. Ekonomik bunalımın yol açtığı psikolojik sıkıntıları ve her çeşit problemi giderecek “Psikolojik Danışma ve Aile Destek Üniteleri” oluşturulmalı, şiddetin önüne geçilmelidir. Gençler için mutlu evlilik kurma ve bunu sürdürme yollarına dair psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmeti verecek “Evlilik Öncesi Destek Kurumları” oluşturulmalı ve yaygınlaştırılmalıdır.
   Bizim temennimiz ve uğraşımız yeryüzünde şiddetin, insanın insana olan zulmünün son bulmasıdır.
   Kadını, erkeği, genci, yaşlısı ile milletimizin bütün fertlerinin yaşadığı problemlerin çözümü ancak, kendi görüşleri olan Milli Görüş’tedir. Bağımsız ve bağlantısız programı plan ve projeleri olan Saadet Partisi’nde ve onun engin tecrübeye sahip inançlı-kararlı kadrolarındadır.
  Saadet Partisi kadın kolları olarak;Dünya Kadınlar Günü münasebeti ile kadın-erkek tüm halkımıza “Yaşanabilir Bir Türkiye”, “Yeniden Büyük Türkiye” ve “Yeni Bir Dünya”nın kurulmasında var gücümüzle çalışma sözü veriyor, saadetli günler diliyoruz.” diyerek sözlerine son verdi.
   Yapılan basın açıklamasının ardından Gazi Caddesi üzerinde çiçek dağıtımı yapıldı.
Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın