Çorum Yaşam
Ne,nerede,ne zaman?

‘Gençliğimiz geleceğimiz, şehitlerimiz varlığımız’’

Dodurga Gençlik ve Spor Kulübü tarafından hazırlanan ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ‘’Gençliğimiz Geleceğimiz, Şehitlerimiz Varlığımız Projesi’’ hayata geçirildi.

Dodurga Gençlik ve Spor Kulübü tarafından hazırlanan ve Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen 2019-M-228 protokol no’lu ‘’Gençliğimiz Geleceğimiz, Şehitlerimiz Varlığımız’’ adlı projenin açılış toplantısı yapıldı.

Proje açılış toplantısına kulüp başkanı Mustafa AYDOĞDU, kulüp yönetim kurulu üyeleri Ferhat BAĞCI, Hamdi SOYSAL, proje koordinatörü Aykut AYDOĞDU, proje danışmanı Mustafa ÇINAR ve basın mensupları katıldı.

Dodurga Gençlik ve Spor Kulübü yönetim kurulu başkanı Mustafa AYDOĞDU;

Proje ile,Dodurga İlçemizde günümüzün ve yarınlarımızın teminatı olan geçlerimiz ile yarının gençleri olacak olan ve bayrağı devralacak çocuklarımızın milli bir ruh ve disiplin içerisinde yetişmelerini sağlayarak şehitlik makamı değerinin ve şehitlerimizin varlığımız için önemini kavratabilme amaçlanmıştır” dedi.

İdeal ile gerçek arasındaki çelişkinin büyümesi toplumun ve gencin ruh sağlığını tehdit ediyor. Son zamanlarda, sporcuların kişiliklerinin araştırıldığı çalışmalar da üzerinde hassasiyetle durulan bir nokta da bir spor faaliyeti sonucunda “benlik tasavvurunun” ne gibi bir değişikliğe uğrayacağı konusuyla ilgilidir. Bu bağlamda spor yapanlar ile spor yapmayanların kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi ele alan bir araştırmada, genç performans sporcuları ile sporcu olmayanları karşılaştırdığında spor yapanların yapmayanlara göre daha çalışkan, daha canlı, ilişki kurmaya sürekli hazır, sebatlı, zor koşullarda ortama uymalarının daha iyi olduğunu belirlemiştir. Yapılan bir araştırmada da spor yapanların yapmayanlara göre daha dışa dönük ve duygusal olarak dengeli oldukları belirlenmiştir. Netice itibari ile ister amatörce, isterse maksimal performansa yönelik profesyonelce yapılan sportif faaliyetler,kişiyi çeşitli açılardan kontrol altına alan eksiklerini geliştiren ve tamamlayan, fazlalıklarını da olumlu bir şekilde harcamasına ortam oluşturacak, kişiliğin gelişmesine önemli katkılar sağlayan bir araçtır. Bu proje ile toplum sağlığı üzerinde ciddi vurgular oluşacak yapılan etkinliklerle milli birlik ve beraberlik duygusunun geliştirilmesine şehitlik müessesesinin varlığımız üzerinde ki etkilerine vurgu yapılacaktır. Program şehitlerimize karşı olan minnettarlık duygularımızın daha da artırılmasına hizmet edecektir dedi.

Proje danışmanı Mustafa ÇINAR; Dodurga Gençlik ve Spor Kulübü tarafından hazırlanan ve Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ‘’Gençliğimiz Geleceğimiz, Şehitlerimiz Varlığımız’’ adlı projenin İlimizde bu alanda ki farkındalığı artırmaya büyük katkılarının olacağını belirtti.

Dodurga Gençlik ve Spor Kulübü yönetim kurulu başkanı Mustafa AYDOĞDU; Günümüzde spor sadece insanların fiziki ve psikolojik açıdan güçlenmesi içinsürdürülen bir faaliyetler bütünü olmaktan daha ileri gitmiştir. Bununla birlikte spor,sorumluluk ve iş birliği eğilimi ile düzen sağlama kabiliyetini ortaya çıkararak kişinin sosyalleşmesine yardımcı olan önemli bir kurum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireyin sosyal yaşamı içerisinde, psiko-sosyal gelişimini desteleyerek bunu hızlandırmasına yardımcı olan faktörlerin başında spor yer almaktadır. Sporun kişilerin psiko-sosyal gelişiminde önemli bir yeri olduğu, insanların sosyal ve psikolojik bakımdan aktif kılmanın en kolay yolunun spordan geçtiği unutulmamalıdır. Birey sportif etkinliklere katılmakla, manevi yalnızlığın doğuşunu hazırlayan etkileri gidererek, iş hayatında görülen ve daha sonra genelleşerek sosyal hayata yansıyan, amaçsızlık ve monoton çalışma şartlarının doğurduğu kötümser ve bunalımlı tutumların giderilmesini en kolay spor yolu ile ortadan kaldırabilir. Spor esnasında ‘an’a odaklanma sağladığından stres azalır ve ruhsal bir rahatlama hissettirir. Konsantrasyon gelişimini etkiler ve daha dikkatli bireyler yetişir. Takım sporlarında güven hissi gibi dayanışma ve sosyalleşme konularında gelişme sağlar. Duygusal gelişim açısından önemi büyüktür, bazen biriken öfke ve kıskançlık gibi kişiyi olumsuz yönde etkileyen duyguların boşalımını sağlamakla birlikte kişide duygu kontrolünü geliştirir. Bu sayede insan ilişkileri daha başarılı hale gelir, olaylara ve sorunlara farklı bakış açıları sağlar, hızlı çözümler üretmek gibi beceriler kazandırmaktadır. Erken yaştan itibaren hayatımızın bir parçası olacak şekilde düzenli spor yapmak daha sağlıklı toplum adına önemli bir olaydır. Sağlıklı vücuda sahip olmak adına yapılan sporun sağlıklı bir beyne sahip olmak gibi etkisi olduğundan, insan ilişkilerinin daha sağlam kurulmasına olanak tanımaktadır. Pozitif insanların daha enerjik ve mutlu ilişkilerinden saygılı toplum ilişkilerine uzanan etkilerini ortaya çıkarır. Bütün bu olgulardan hareketle Dodurga Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ”gençliğimiz geleceğimiz, şehitler varlığımız’’ adlı projeyi ortaya koymuştur. Projemiz ile ilçemizde spor ve sağlık ekseninde bir algı oluşturulurken günümüzün, yarınımızın, varlığımızın teminatı olan gençlerimizle birlikte şehitlerimiz için vefa duygusu ortamında anma ve saygı farkındalığı ile şükran duygularının oluşturulmasına katkı sağlanacaktırdedi.

Dodurga Gençlik ve Spor Kulübü yönetim kurulu başkanı Mustafa AYDOĞDU; projenin hazırlanması ve yürütülmesinde ki desteklerinden dolayı Sayın Valimiz Mustafa ÇİFTÇİ’ye, Ak Parti Milletvekili ve MKYK üyesi Ahmet Sami CEYLAN’a, Dodurga Belediye Başkanı Mustafa AYDIN’a, Ak Parti Dodurga İlçe Başkanı Mustafa KAPLAN’a,  İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Mustafa BAYRAK’a ve proje danışmanı Mustafa ÇINAR’a, proje koordinatörü Aykut AYDOĞDU’ya teşekkür ederek, bu proje geleceğe güzel örnekler bırakma da sevinci, yalnızlığı, varlığı, yokluğu, hüznü eğlenceyi paylaşmada toplumumuza güç verecektir dedi.
İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen projemiz 07/03/2020 tarihinde sona erecektir.

Cevap Bırakın