Çorum Yaşam
Ne,nerede,ne zaman?

Dünya Karbondioksit Alarmında

Aylık ortalama karbondioksit seviyesi ilk kez milyonda 420 parçanın üzerine çıktı. Bu son 20 yılda görülen en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.
CNN Türk’ün haberine göre Dünya aylık ortalama karbondioksit seviyesi ilk kez milyonda 420 parçanın üzerine çıkarak rekor kırdı.
Korkutan verileri, Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi paylaştı. Ağırlıklı olarak dünya genelinde fosil yakıtların yakılmasıyla yükselen karbondioksit seviyeleri, iklim krizinin başlıca nedenlerinden biri. Karbondioksit seviyeleri yıl boyunca dalgalanır ve ilkbahar sonlarına doğru yükselir.
Fakat ulaşım, sanayi, elektrik üretimi ve ormansızlaşma gibi diğer kaynaklardan doğan salımlar 19. yüzyılın ortalarından bu yana yıl boyunca atmosfere büyük miktarlarda karbondioksit salınmasına neden oldu. Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, karbondioksitin daha doğal kaynaklara bağlı artışların görüldüğü jeoloji tarihindeki diğer dönemlerden yaklaşık 100 kat daha hızlı yükseldiğini kaydediyor.
Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin son raporu, fosil yakıt ve sanayiden kaynaklanan karbondioksitin dünyadaki sera gazı salınımının yüzde 64’ünü oluşturduğuna dikkat çekiyor. Yüzde 11’lik kısım da arazi kullanımı ve ormancılıktan kaynaklanıyor.
Kaynak: CNN TÜRK

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın