Çorum Yaşam
Ne,nerede,ne zaman?

Çorum il damızlık sığır yetiştiricileri birliği tarla günü etkinliği yapıldı.

10 haziran 2019 tarihinde Kadıkırı köyünde Çorum valisi Mustafa çiftçi, Çorum milletvekillerimiz Ahmet sami ceylan, Erol kavuncu, belediye başkan yardımcısı İsmal yağbat, Ticaret ve sanayi odası başkanı Çetin başaranhıcal, ticaret borsası başkanı Naki özkubat,  il tarım ve orman müdürü Orhan sarı, çesob başkanı Recep gür, ziraat odası başkanı Mehmet sayan, pankobirlik başkanı Ahmet pehlivan, koyun keçi yetiştircileri birliği başkanı Şevket avcu, arı yetiştiricileri birliği başkanı Yücel saygı, çorum ili damızlık sığır yetiştiricileri birliği başkanı Yılmaz kaya, kurum müdürleri ve üyelerin katılımıyla yonca, fiğ, yulaf ve diğer kaba yemlerin tarlada biçimi, toplanması ve sılajı yapılarak paketlenmesini için valiliğimize sunulan projeyle alınan ekipmanların tanıtımı ve uygulamalı olarak tarla günü yapıldı.

3 adet kepçeli traktör, silaj paketleme makinesi, yonca, fiğ, yulaf silaj paketleme makinesi, sıkmalı ot biçme makinesi, ot toplama makinesi il tarım ve orman müdürlüğünden teslim alınarak tarla günün etkinliği yapılarak verilen makine ekipmanlar tanıtımı yapılarak çorum çiftçisinin hizmetine sunuldu.

Çorum ili damızlık sığır yetiştiricileri birliği başkanı Yılmaz kaya yaptığı açıklamada, sayın valimiz Mustafa çiftçi başta olmak üzere emeği geçen herkese üyelerinin adına teşşekkür etti.
Geçen yıl 1 makine ve 2 adet traktörle 12.000 ton mısır silaj paketlenerek üyelerimize dağıtımı yapılmış ve artan maliyetler karşısında üyelerimize büyük destek sağlanmıştır.

Sayın valimizin, il genel meclisinin, il özel idaresi sekreterinin, il tarım ve orman müdürümüzün desteğiyle verilen 2. Silaj paketleme ve yonca, ot silaj paketleme makinesiyle mısır silajı 2019 yılında 30.000 ton yapılması planlanmaktadır. Üyelerimizle 2019 yılı için sözleşmeli mısır ve yonca ekimi yapılmaktadır. Yonca, ot, fiğ silaj paketleme makinesiyle birlikte üyelerimizin ihtiyacını karşılamak için 2000 dönüm biçmi yapılarak silaj yapılarak üyelerimize teslim edilmiş ve silaj paketleme hizmetleri devam etmektedir.
Artan keşif yem fiyatlarına karşılık kaba yem tedariki yapılarak üyelerimizin maliyetlerini düşürerek üretime destek sağlanmaktadır. Aile işletmelerine 500 kg. 1000 kg. Silaj paketlerinin yanı sıra yonca, fiğ, yulaf, arpa silajı dahil olmak üzere 12 ay üyelerimize kaba yeme ulaşma imkanı sağlanmıştır.

İl müdürlüğümüzle yapılan proje kapsamında alınan 250 beygir traktörle dip kazan, lazer tesviye, taş toplama ve balya yapımı yapılarak üyelerimizin tarla verimlerinin artırılması ve artan iş yükünün azaltılması sağlanacaktır.

2019 yılında süt üretimindeki fazlalıktan dolayı milletvekilimiz sayın Ahmet sami ceylan süt tozu kotaları açılmasında büyük destek vermiştir.
Süt satışında ilimizde sorun yaşanmadan üreticinin elindeki sütlerin satışının yapılmasında emeği olan milletvekilimiz sayın Ahmet sami ceylan’a, tarım ve orman bakanlığı hayvancılık genel müdürü Zekeriya durmuş’a, hayvancılık genel müdürü yardımcısı Erol bulut’a üyelerimiz adına şükranlarımızı sunuyorum. Dedi.

Bütün enerjimizi üyelerimize daha iyi hizmet vermek için harcıyoruz. 2 yıl  gibi kısa bir zamanda 100 köyde bulunan soğut süt toplama zincirini 150 köye çıkarttık. Günlük toplanan süt miktarını 80 tondan 150 tona çıkarttık. Hedefimiz süt alınmayan köylere süt tankı koyarak sütlerin alınmasını sağlamak, milli ekonomiye kazandırmaktır.
Mayıs ayında süte zam verilerek üreticiye 1.5 milyon lira fazla katkı sağlanmıştır. Daha çok hayvansal üretim için birlik olarak yapılacak her türlü projeye destek vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Üyelerimiz adına sayın valimize, sayın vekillerimize, sayın belediye başkanımıza, il genel meclisi başkanı ve üyelerine, il müdürümüze, il özel idaresi genel sekreterimize verdiği desteklerden dolayı teşekkür eder, birliğimize verilen silaj paketleme makinesi, ot biçme, ot toplama, traktör kepçeler, makine ekipmanların ilimiz tarım ve  hayvancılığına hayırlı olmasını dilerim. Dedi.

Konuşmaların ardından uygulamalı olarak makine ekipmanlar tanıtımı yapıldı. İkramların ardından tarla günü programı sona erdi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın