Çorum Yaşam
Ne,nerede,ne zaman?

Tarihi Kale’nin ihalesi Ocak’ta yapılacak

Belediye Başkanı Dr. Hali İbrahim Aşgın, tarihi Çorum Kalesi restorasyon ihalesinin Ocak ayında yapılacağının müjdesini verdi. Çorum Kalesi’nin restorasyonuyla ilgili somut adımların atıldığını belirten Başkan Aşgın, “Kalenin içerisinde yıkılabilecek binaları yıktık. Proje aşamalarının hepsini tamamladık. Kale restorasyonu yapım ihalesini Ocak ayında yapıyoruz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum’a buradan teşekkür ediyorum. Kale restorasyonu ben heyecanla kendisi anlattım. Bize 5 Milyon TL hibe desteği verdi. İhaleye Ocak ayı itibariyle güncel rakamlarla çıkmak istiyoruz. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Kale etrafındaki kentsel dönüşüm projesiyle ilgili son durumu da paylaşan Başkan Aşgın, “TOKİ ile yapacağımız kentsel dönüşüm çalışması kapsamında kalenin etrafındaki yapıların hak sahipleriyle yüzde 45 oranında anlaşmalar tamamlandı. Hak sahipleriyle görüşmelerimiz devam ediyor. İnşallah kalenin kendisini ve etrafını bu proje ile ihya edeceğiz.” dedi.

Gençliğe ve spora yönelik yatırımlardan da söz eden Başkan Aşgın “İki adet nizami sentetik çim saha yaptık. UEFA standartlarındaki sahalarımızı amatör futbol kulüplerimizin hizmetine sunduk. İki adet yüzme havuzumuzu tamamladık. Çorumlu Obası Gençlik Merkezi yaptık. 1,5 yılda 40 bin gencimizi oraya götürdük. Orası adeta gençlerin bir buluşma noktası haline geldi.” dedi.

Taş Bina, kütüphane olacak
Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, belediye binasının taşınmasının ardından tarihi taş binanın nasıl kullanacağını da ilk defa radyo programında açıkladı. Başkan Aşgın, taş binanın üst katını temsili belediye başkanlığı makamı, alt katının ise kütüphane olarak hizmete sunacaklarını duyurdu.

Başkan Aşgın “Makamın olduğu kısmı Belediye Başkanlığı olarak kullanmaya devam edeceğiz. Şehir dışından gelen misafirlerimizin ve devlet büyüklerimizin ağırlanmasını, halkla buluşmalarımızı yine tarihi binamızda yapacağız. Alt katını ise 24 saat açık bir kütüphane ve kitap kafe olarak hizmete sunacağız.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın