Çorum Yaşam
Ne,nerede,ne zaman?

KÜÇÜK KÂŞİFLER ŞEHİRLERİNİ TANIYACAK.

Çorum Kültür ve Turizm Müdürlüğü “Küçük Kaşifler Şehirlerini Tanıyor” turizm haritası bastırılarak tanıtım çalışmalarında kullanılmaya başlandığını bildirildi.
Konuyla ilgili Kültür ve Turizm Müdürlüğünden yapılan açıklamada; İlimizin tarihi, kültürel ve turistik değerlerini tanıtma ve markalaşma çalışmaları kapsamında, Müdürlüğümüzce enformasyon hizmetlerinde kullanılmak üzere çeşitli tanıtıcı yayınlar hazırlanmakta olup farklı yaş gruplarına yönelik çalışmalar da yapılmaktadır. Bu kapsamda, çocuklara yönelik “Küçük Kâşifler Şehirlerini Tanıyor” turizm haritası bastırılarak tanıtım çalışmalarında kullanılmaya başlandığı ifade edildi.

İlimizi daha sevilir ve anlaşılabilir kılmak adına, güvenilir ve çocuklara uygun özel grafikler ve resimler kullanılarak geleceğimizin teminatı değerli çocuklarımıza özel Çocuk Haritası hazırlandı’ denilen açıklamada;
Haritanın büyütülmüş şekli ilkokullarda çocukların görebileceği uygun yerlerde sergilenecek olup İlimiz merkezi ve ilçelerindeki ilkokullara dağıtımı yapılacaktır.

“Küçük Kâşifler Şehirlerini Tanıyor” çocuk haritası ile yaşadığı çevreyi tanıyan, kültürüne sahip çıkan bilinçli bir nesil yetiştirilmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda çocuklarımızın bilişsel gelişim düzeylerini artıran,  görsel-fotografik hafızasının güçlenmesine katkı sağlayacak, öğrenirken eğlendirecek olan Çorum Haritası müzeler, örenyerleri, arkeolojik buluntular, tabiat güzelliklerini, fauna, sivil mimari ve gastronomide öne çıkan değerleri çocukların gözüyle anlatmaktadır. QR kodun da eklendiği haritada kısa açıklayıcı bilgiler de bulunmaktadır.

İlkokul çağındaki çocuklarımızın Çorum’u daha kolay tanıması ve yaşadıkları şehrin tarihi ve kültürel değerleri hakkında bilgi sahibi olmasının amaçlandığı “Küçük Kâşifler Şehirlerini Tanıyor Çocuk Haritası” Müdürlüğümüz tarafından değerli çocuklarımıza ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzce sadece yetişkinlere değil farklı yaş gruplarına yönelik tanıtım faaliyetleri de yürütülmekte, eğitici ve kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. “Küçük Kâşifler Şehirlerini Tanıyor” çocuk haritası çalışmamız, “Merve ve Ali Çorum’u Geziyor” Boyama Kitapları, Alaca Höyük Örenyeri’nde çocuk bilgilendirme ve yön levhaları, Çorum Müzesi eğitim atölyeleri, okullarda yapılan tarih bilinci eğitimleri projelerimizi destekleyici ve tamamlayıcı nitelikte olup Covid-19 Pandemisi öncesi sanat, tarih, kültür, müzik gibi birçok dalda gerçekleştirilen faaliyetlerimiz devam edecektir.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın