Çorum Yaşam
Ne,nerede,ne zaman?

SAĞ OLASIN DOMATES.

Bundan tam 7.5 yıl önce 26 mart 2010 tarihli resmi gazetede bir kanun yayınlanıyor.

SEBZE VE MEYVELERLE ARZ VE TALEP DERİNLİĞİ BULUNAN DİĞER MALLARIN TİCARETİNİN DÜZENLENMESİ hk kanun.

Türkiye ziraat odaları ve ziraat odaları birliği kanunu bir tarafa bırakılırsa mevcut iktidarlar tarımla ilgili bütün kanunları aşağı yukarı çıkardılar veya günün şartlarına göre değişiklikler yaptılar.Tarımla ilgili kanunlar uyum yasaları çerçevesinde çıkarıldığından pek fazlada muhalefetinde itirazına uğramadığından kamuoyundada pek fazla tartışılmaz.Örneğin 2005 yılında çıkarılan tarım sigortaları TARSİM bunlardan biridir ufak tefek uygulama eksikleri olsada dünyada dahi örnek alınmaktadır.

Emeği geçenlerden Allah razı olsun.

Ancak çıkarılan yasalar her ne kadar kamunun yararına da olsadaeskilerin deyimi ile bazen zevahire dokunduğunda ya uygulanmaz ya engellenip sağından solundan tırtıklanır, değişiklik denir oda bir türlü çıkmaz.

Ancak ortada anormal bir durum olunca akla gelir. Yukarda bahsettiğim kanunda bunlardan biridir.

Sağ olsun DOMATES bu kanunu yeniden akla getirdi.

Hazine ve maliye bakanı açıkladı kanun bazı değişiklikler yapılmak üzere meclise gelmiş enflasyonla mücadele proğramı kapsamında. Hatta haberlere bakılırsa komisyonculuk kalkacakmış peki bu haller ne olacak.

Başta söylediğim ve 7.7 2012 yılında ana yönetmenliği daha sonra diğer yönetmenlıkleri çıkarılan ve “YENİ HAL YASASI” olarak bilinen bu yasa tarımla ilgili en düzgün ve iyi yasalardan biridir.

Yasa halllerin düzenlenmesi ile birlikte üreticiler, üretici örgüleri, pazarcı,  komisyoncu, ithalatcı, ihracatçı, tarım bakanlığı, belediyeler ve ticaret bakanlığının görev ve sorumluluklarını belirliyor çalışmalarını düzenliyor. Belediyeler kanunun öngördüğü standartlara uygun halleri yapıp işlemesinden sorumlu olacak. Tarım bakanlığı üreticileri örgütleyip kayıt altına alacak tarladan sofraya gıda güvenliğinin sağlanmasında gerekli tedbirleri alacak.

Ticaret bakanlığı özetle bunların koordine ve denetiminden sorumlu olacak.şimdi soralım bakalım hanginiz görevinizi doğru dürüst yaptınızda bu yasa işlemez oldu. Üreticilerin bu kanundaki hak ve sorumluluklarını düşünerek yeni birlikler kurduk ve eski birlikleri aktif hale getirmeye çalıştık üyelerini sisteme kayıt ettirdik.

Bunlar sebze, meyve, patates, soğan ve ceviz üretici birlikleri idi.

Bu konuda ilgili kurumlardan yardım görmediğimiz gibi sebze meyve vesoğan birlikleri genel kurulları yapılmadı bahanesi ile kapatıldı.

Ceviz ve patetes can çekişiyor. Şimdi suçlu bulundu komisyocu, pazarcı.  Her ne kadar yasa manav ve marketlere yerinde alım imkanı veriyorsada işlemesi zor. Çoğu gene halden komisyoncudan alır. Kaldırdın komisyoncuyu yerine ne koyacaksın komisyon yasada %8 i geçemez diyor bakanlar kuruluna düşürme yetkisi üretici örgütlerine serbestçe belirleme yetkisi veriyor. O halde bu pahalılık nerden geliyor. Belliki bu yıl üretimde sıkıntı var.

Meyve sebze üretimi diger tarımsal ürünlerin üretimine benzemez. Daha zor ve risklidir. Üretici ebeveynlerin parkta oynayan küçük çocuklarını gözlediği gibi ekimden hasata kadar gözlemek zorundadır. Üstelik bu ürünlerde üretim pirimi yoktur. Çiftçimizinde kötü bir alışkanlığı vardır bir yıl bir ürün para ettiğinde ertesi yıl herkes onu ekmeye çıkar. Bu konuda onları yönlendierecek kimsede yoktur. Tabi bu arada girdilerde başını alır gider. Bu konuda üretime verilecek pirim desteği üretimi kontrol altına alır, ilaç ve gübre kullanımına getirilecek halen mevcut fakat uygulanmayan reçete sistemi İle gıda güvenliği sağlanır. Bu arada halllerde kesinlikle kontrol labratuvarları kurulmalıdır. Bu yılın gözde ürünleri SOĞAN, PATATES, DOMATES, kısmende ayçiçeği oldu. HAYIRLISI OLSUN
SADETTİN KARAARSLAN
ZİRAAT YÜKSEK MÜHENDİSİ

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın