Çorum Yaşam
Ne,nerede,ne zaman?

Boğazkale Hattuşa Kazı Başkanı Andreas Schachner’e ödül.

Çorum Valiliği,  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Boğazkale Hattuşa Kazı Başkanı Andreas Schachner , Olağanüstü Bilimsel Sonuçlar ( SAF Research Award ) Ödülüne Layık Görüldüğünü bildirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığınızın izinleri çerçevesinde Çorum Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile koordineli yürütülen Hattuşa Kazısı, Çin Halk Cumhuriyet´i Bilimler Akademisine bağlı “Shanghai Archaeology Forum”u tarafından iki senede bir verilen  “SAF Research Award”´a laik görüldü. Kazı Başkanı Andreas Schacher ödülü 13-18/12/2019 tarihleri arasında katılacağı bir törende Çin´in Shanghai kentinde alacağı bildirildi.
Shanghai Arkeoloji Forum’u 2013 yılında Çin Halk Cumhuriyet´in Bilimler Akademisi bünyesinde kurulan dünya çapında araştırmaları destekleyen ve dünya arkeoloji mirasını korumayı ve değerlendirmeyi çalışan bir kuruluştur.
SAF ödülleriyle, günümüz ve geleceğe ışık tutan yeni bilgi üreten, yenilikçi metotlar kullanan olağanüstü başarılı araştırmalar yürüten bireyler ve kurumlar ödüllendirilmektedir.
Ödüllerin amacı, arkeolojik araştırmaların yenilikçiliği ile toplumsal farkındalığı sağlamak; arkeoloji, kültür varlıklarının korunmasını yönünde uluslarası ortak çalışmaları desteklemektir.
SAF ödülleri iki kategoride verilmektedir:

Olağanüstü Öneme Sahip Olan Arazi Çalışmalar (Field Discovery Award)

Olağanüstü Bilimsel Sonuçlar (Research Award). Her iki kategoride en fazla 10’ar ödül verilmektedir. Ödüller için adaylar, iki senede bir en yüksek uluslararası bilim standartlarına göre uluslararası bir komite tarafından tarafsız belirlenmektedir.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Hititilerin Başkenti “Hattuşa” kazıları ile bilim dünyasına her yıl yeni bilgiler sunan Boğazköy Kazı Başkanı Andreas Schacher ve kazı ekibini başarılı çalışmalarından dolayı kutlarız.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın