Çorum Yaşam
Ne,nerede,ne zaman?

43.Turizm Haftası Etkinlikleri Başladı.

43. Turizm haftası etkinlikleri Ankara’da başlayıp Çorum’da devam edecek.

Turizm haftası etkinlikleri Çorum valiliği, İl kültür ve turizm müdürlüğü, yaptığı açılamada “dünya hitit günü” ile başkent ankara’da başlayacak 43.turizm haftası kutlamaları Çorum’da hafta boyunca devam edecek, denildi.

43. Turizm haftası etkinlikleri ile ilgili yapılan açıklamada;
Turizm bilincinin geliştirilmesi, iç turizmin canlandırılması, turizm hareketlerine tüm kesimin katılımının sağlanması ve bu alanda yaşanan gelişmelerin paylaşılması amacıyla, 15-22 nisan tarihlerini kapsayan haftayı “turizm haftası” olarak kutluyoruz.
Bu yıl 43. Kez kutlayacağımız turizm haftası’nı, “dünya hitit günü” olarak da ilan edilen 15 nisan’da başkent ankara’da bulunan türk-japon vakfı’nda saat 19.50’de yapılacak etkinliklerle başlatıyoruz.
Türkiye ve japonya’nın siyaset ve ekonomi alanındaki güçlü iş birliğinin kültür ve sanat alanında da birleştirilmesi amacıyla 2019 yılı japonya’da ‘türk kültür yılı’ ilan edilmiştir. Türk-japon dostluğunun pekişmesini sağlayacak ‘2019 japonya’da türk kültür yılı’ çorumumuzun uluslararası tanınırlığı için önemli bir fırsat olmuştur. Japon turistlerin tarihe yön veren hititlere ve bu medeniyetin başkenti olan unesco dünya mirası hattuşa örenyeri ile alaca höyük ve şapinuva gibi değerlere göstermiş olduğu ilgiden yola çıkarak kültür ve turizm bakanlığımız ve valiliğimiz ile birlikte çorum belediyesi ve ankara üniversitesi’nin de katkılarıyla valiliğimiz, vakıf 19 ve türk-japon vakfı işbirliğiyle organize edilen programda;

– “hititlerin ayak izleri” defilesi,

– “hitit ensemble” konser performansı,

–  “hattuşa’dan dünyaya açılan pencere hititler” plastik sanatlar sergisi,

– “hititlerde müzik, dans ve kostüm” fotoğraf sergisi,

– “hitit mutfağı” kokteyli,

-paneller ve atölye çalışmalarına yer verilecektir.

Turizm haftası kutlamalarımız; 

-17 nisan 2019 çarşamba günü saat 09.30’da boğazkale-hattuşa-budaközü macera vadisi’nde doğa yürüyüşü,

-18 nisan 2019 perşembe günü saat 09.00’da ortaköy-şapinuva ve incesu kanyonu tanıtım gezisi,

-19 nisan 2019 cuma günü saat 14.00’ten itibaren çorum kent meydanı’nda yöresel gıda ve el sanatları sergisi, hitit üniversitesi halk dansları gösterisi, kafkas kültür derneği halk dansları, semah gösterisi, bisiklet şöleni, sanat sokağı etkinliği, konser,

-20 nisan 2019 cumartesi günü saat 11.00’den itibaren belediye sanat müzesi ve galerisi’nde resim sergisi ile devam edecektir.
Tarihi ve kültürel açıdan oldukça zengin değerlere sahip “kadim medeniyetler şehri çorum” olarak tüm turizm camiasının turizm haftasını kutluyor, yurttaşlarımızı bu hareketliliğe ortak olmaya davet ediyoruz, ifadelerine yer verildi.

 

 

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın